Georg Schreiber: Raimondo Monteccuccoli: Feldherr, Schriftsteller und Cavalier

Generalissimo Raimondo Monteccuccoli važna je figura austrijske povijesti, koliko i europske u cjelini. To je genaral koji je u ključnim trenucima za sudbinu Monarhije upravljao habsburškom vojskom te od polufeudalne, gotovo najamničke stvorio dobro organiziranu, discipliniranu i uvježbanu stajaću vojsku. Upravo su reforme koje je on sproveo omogućile da samo nekoliko godina nakon njegove smrti krene protuosmanska ofenziva u kojoj će Habsburgovci  postaviti kamen temeljac svoje buduće moći.

Postoji nekoliko knjiga o Monteccuccoliju, jer je sudbina ovog vojskovođe zainteresirala povjesničare sa svih strana, britanske, njemačke, austrijske i talijanske. Georg Schreiber, austrijski povjesničar bogatog opusa, koji je iza sebe ostavio oko četrdeset biografija i povijesnih romana, dao je svoj doprinos ovo temi knjigom „Raimondo Monteccuccoli: vojskovođa, pisac i vitez“ (Raimondo Monteccuccoli: Feldherr, Schriftsteller und Kavalier). Schreiber je rođen 1922. u Bečkom Novom Mjestu, gdje su upravo u Monteccuccolijevo vrijeme pale pod sjekirom dželata glave urotnika Zrinskog i Frankopana 250 godina ranije. Nakon vojne službe u Luftwaffeu tijekom Drugog svjetskog rata, studira klasičnu filologiju, arheologiju i antičku povijest na sveučilištu u Beču, gdje je i doktorirao 1948. Od 1955 predaje grčki i latinski u bečkom Bundesgymnasiumu. Umirovljen je 1983., a umro 2012. u Beču. Teme njegovih knjiga vrlo su raznovrsne, od grčke i rimske povijesti do povijesti Austrije, Osmanskog Carstva do modernih vremena. Monteccuccolijevu biografiju objavio je 2000. godine, te će mu to biti pretposljednja objavljena knjiga.

Schreiber je u dvadeset poglavlja dao cijeli pregled života slavnog generala. Budući da je već u podnaslovu naglašeno da Monteccuccoli nije bio samo vojnik, nego istinski predstavnik svog vremena, barokna persona, autor nam daje do znanja kako je koncipirana knjiga. Osim što je vodio ratove i borio se protiv svih mogućih neprijatelja Carstva i Habsburgovaca, Francuza, Šveđana, Osmanlija i drugih, on je bio i pisac, te vitez, odnosno ugledni sudionik dvorskog života. To teško da može začuditi kad se radi o jednom Talijanu, iz čijeg su naroda u tom vremenu ponikli brojni prefinjeni ljudi i prekaljeni ratnici. Schreiber nas neće voditi, dakle, samo kroz bojišta, nego i europske dvorove, opisati nam balove, predstave, maskenbale i druga društvena događanja kojim je visoko društvo tadašnje Europe kratilo vrijeme. Posebno živo pisac opisuje vrijeme koje je general proveo u društvu ekscentrične kraljice Kristine, prema kojoj je gajio divljenje i poštovanje, kao i ona za njega. Više puta će na Schreiber to i potvrditi ulomcima iz osobnih Monteccuccolijevih pisama i dnevnika.

Biografija koju nam je ostavio sada već pokojni bečki gimnazijski profesor treba biti jedna od bibliografskih jedinica svima onima koje zanima život general Monteccuccolija, ali i njegovog vremena. Stil je živahan, sadržaj bogat bitnim detaljima, te plijeni pozornost čitatelja zanimljivim opisima i analizama. Jedina mana je što još nije prevedena na hrvatski jezik i dostupna je samo na njemačkom jeziku, no nadamo se da bi to moglo biti ispravljeno u neko dogledno vrijeme, kada se situacija (prilično loša) s prijevodima historiografskih naslova sa stranih jezika na hrvatski napokon popravi. Dotad u njoj mogu, nažalost, uživati samo poznavatelji njemačkog jezika i oni koji će to tek postati.