Lady Mary Wortley Montagu o Osijeku, 1717.

Lady Mary Wortley Montagu (1689. – 1762.) bila je supruga britanskog veleposlanika pri Visokoj Porti, Edwarda Wortleya Montagua (1678. – 1761.) Bračni par je tijekom zime 1717. bio na putu prema Istanbulu, preko Ugarske, odakle je, stigavši u Baranju krajem januara, Mary pisala svojoj sestri:

“Dvadeset šestog (siječnja, op. p.) smo sa svom prtljagom i kočijama prešli preko zaleđenog Dunava. Sreli smo na drugoj strani generala Veteranija, koji nas je veoma ljubazno pozvao da prenoćimo u njegovom malom zamku, udaljenom nekoliko milja, uvjeravajući nas da nas očekuje veoma naporan dan putovanja do Osijeka, što se ispostavilo vrlo točnim, s obzirom na to da su šume jedva prohodne i veoma opasne zbog ogromnog broja vukova koji u njima obitavaju. Unatoč tomu, stigli smo sigurno, no prilično kasno, u Osijek, gdje smo odsjeli jedan dan te odaslali tekliča s pismom beogradskom paši; iskoristila sam priliku kako bih obišla grad koji nije posebno velik, ali lijepo građen i izvrsno utvrđen. Ovaj je grad bio veliko trgovište, bogat i napučen, dok je bio u turskim rukama. Smješten je na Dravi, koja se ulijeva u Dunav. Most (Sulejmanov most preko Drave, srušen 1687., op. p.) smatrao se za jedan od najiznimnijih u svijetu, dug osam tisuća koraka i izgrađen od hrastova drveta. Most je spalio i grad u pepelu ostavio grof Lesly (Leslie, op. p.) 1685., no obnovljen je i utvrđen od Turaka, koji su ga napokon napustili 1687. Uskoro ga je za cara zauzeo general Dunnewalt (Dünewald, op. p.), u čijim rukama je ostao do danas te se smatra jednim od najvećih bedema Ugarske.”

Mary Wortley Montagu, The Letters and Works of lady Mary Wortley Montagu, vol. I, ur. James Stuart-Wortley (London, 1837), 336.